[detailing] Czyszczenie felg + polerka

blachy, klamki, lusterka, zderzaki, szyby, ale i fotele, tapicerka itp.

Powrót do Body i wnętrze

Postprzez hosekk » 2 lut 2013, o 20:44

Dziś jako że udało mi się po niezwykle promocyjnej cenie dostać pastę polerską MENZERNA FG500 i SF4000 postanowiłem troszkę odnowić zimowe kołpaczki. Strasznie mnie irytowały te zżółknięcia i ten syf, którego nie mogłem zmyć żadnym środkiem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Choć sposób pewnie wzbudzi wiele kontrowersji (z uwagi na główny środek - DOMESTOS), zapewniam, że dział prawidłowo i można zastosować także do felg. Kiedyś w poprzednim aucie testowałem na alu i było ok.

Podobny manual macie na stronie spryciarze.pl pod tym linkiem:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-czy ... i-srodkami

Zaczynamy:
1. Niezbędne środki to:
- DOMESTOS:) w moim przypadku była to różowa wersja "ZERO KAMIENIA" i taką polecam.
- soda oczyszczona
- szczoteczka do zębów
- spryskiwacz (jak do kwiatków)
- woda - kranówka

Obrazek

2. Rozrabiamy ok. 6-7 łyżeczek sody oczyszczonej z ok. 0,75 litra wody
3. lejemy troszeczkę domestosa na szczoteczkę do zębów i czyścimy wszystkie zżółknięte oraz czarne (z brudu oczywiście) miejsca - co ok 15-20 sekund spryskujemy dokładnie czyszczone miejsce roztworem sody oczyszczonej z wodą.
To ważne gdyż neutralizuje to kwasy, które zawiera domestos.
Trochę to potrwa (jeden kołpak ok 20 minut). Czyścimy najpierw wszystkie zakamarki, a na końcu gładką powierzchnię.

4. Oglądamy efekty (z prawej oczywiście):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po tak dogłębnym czyszczeniu oczywiście okazuje się, że kołpaki czy też felgi mają ogromną ilość drobnych rysek.

Obrazek

Obrazek

5. Teraz bierzemy się za polerkę. Zdecydowanie polecam pastę MENZERNA FG500 oraz SF4000. Są to bardzo dobre niemieckie pasty. W sklepach internetowych i na alledrogo kosztują po ok. 40 zł szt (250ml). Nie wiem jakim cudem dziś w jednym ze sklepów udało mi się kupić takie pasty po 20zł (czyli nawet taniej niż G3 :):):)

Pasty stosujemy z dwoma gąbkami polerskimi.
Do MENZERNA FG500 stosujemy gąbkę twardą (w moim przypadku pomarańczową
Do MENZERNA FS4000 stosujemy gąbkę wykańczającą (w moim przypadku czarną)
Polerujemy mechanicznie.

UWAGA!!! na pada / gąbkę nakładamy zaledwie kilka kropel pasty. Cała idea w tym, żeby zrobić jak najlepszy efekt przy użyciu jak najmniejszej ilości pasty (tak samo z woskiem).

Obrazek

Jeszcze tabela past Menzerna.
Generalnie można by było jeszcze potraktować to pastą PF2500, ale tak jak widziałem test na jednym z forów poświęconych detailingowi - nie jest to konieczne i zastosowanie tylko tych dwóch past daje bardzo dobre efekty, nawet w przypadku elementów blacharskich.

Obrazek

6. Oglądamy efekty:

Obrazek

Obrazek

7. Teraz zabezpieczenie.
Ja zastosowałem wosk SONAX XTREME BRILLANT WAX

Obrazek

8. Ostateczny efekt:

Obrazek

ryski zniknęły, a woda się kropelkuje - i o to chodziło.
Oczywiście pozostały odpryski lakieru, które widzieliście na poprzednich fotkach, ale narazie pozostawiam to tak jak jest. Na aucie nie rzuca się aż tak w oczy - zresztą w zimie przez większość czasu i tak są brudne :)

Gdyby, poprzedni właściel auta zrobił taki zabieg chociaż raz i gdyby przynajmniej raz na pół roku położył wosk - na 100% nie było by żadnych odprysków.

P.S. jak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z polerowaniem to kołpaki są moim zdaniem bardzo dobre do nauki. Są plastikowe więc szybko się nagrzewają - trzeba pilnować aby nie przypalić lakieru - taka umiejętność przyda nam się przy robieniu polerki całego auta.

Nie próbujcie jednak testować polerki na kołpakach z marketów - one nie mają na sobie lakieru bezbarwnego tylko są malowane w inny sposób - więc nic to nie da. Zetrzecie tylko wierzchnią warstwę i zniechęcicie się do nauki polerowania. Sam ekspertem w tej dziedzinie nie jestem - ale kilka rzeczy już wypolerowałem i wyszło całkiem ładnie - nie wspominając już o tym jacy będziemy z siebie dumni :) bohater z leroy merlin wysiada, hehe :D :D
Avatar użytkownika
hosekk
Admin
Admin
 
Posty: 272
Dołączył(a): 14 sty 2013, o 20:21
Lokalizacja: Lublin
Model: V50
Silnik: 2.0d
Rok produkcji: 2005
Lokalizacja: Lublin

Postprzez eszam » 25 lip 2015, o 11:38

U mnie tez zadzialalo, thx ;)
eszam
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 lip 2015, o 11:37
Model: 2
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez Lenek90 » 7 sie 2015, o 14:33

Chciałabym odnowić trochę swoje auto, bo nie wygląda już tak ładnie, ale nie do końca się na tym znam i dlatego chciałabym się zwrócić do Was o pomoc. Chcę kupić wosk i wypolerować swoje auto, żeby wyglądało tak jak w czasach jego świetności. Znalazłam taką ofertę http://sklep.motogo.pl/pl/c/Woski-Sealanty/97 i chciałabym wybrać jeden z tych produktów. Porównywałam już ceny i ten sklep ma najtańsze produkty. Możecie3 mi doradzić?
Lenek90
1 bieg
1 bieg
 
Posty: 20
Dołączył(a): 2 lip 2015, o 07:15
Model: audi
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez darrknorthpl » 2 cze 2016, o 22:39

Ładny efekt, też walczyłem ostatnio z kołpakami, z tym, że wydaje mi się, że moje były brudniejsze. Efekt uzyskany również bardzo dobry.
Wrzuciłem je do wanny z wodą, potem spryskałem jakimś środkiem do czyszczenia tłuszczów/smarów/olejów itp kupionym w Majstrze za ok 10-12 zł.
Następnie szorowałem gąbką do naczyń i spłukałem wodą. Zeszło ok 2h. Zdjęcia wrzucę jutro.

https://zapodaj.net/09c47f26022fd.jpg.html
https://zapodaj.net/c17ec9e761937.jpg.html
https://zapodaj.net/4fbe7b7de7031.jpg.html
VIDA - odczyt i kasowanie błędów Kraków (Ruczaj)
darrknorthpl
2 bieg
2 bieg
 
Posty: 79
Dołączył(a): 26 maja 2016, o 17:43
Model: V50
Silnik: 2.0D
Rok produkcji: 2007
Lokalizacja: Kraków

Postprzez PomidorAmor2x » 19 sie 2016, o 08:41

Spoko :) Jednak do alufelg używam innych kosmetyków a cały zabieg czyszczenia i pucowania zajmuje mi całą sobotę i czteropak piwa :)
PomidorAmor2x
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 sie 2016, o 08:38
Model: v40
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: radom

Postprzez kostru » 29 mar 2018, o 11:41

ile czasy trwało czyszczenie,
nie szybciej działa czyszczenie wodą pod ciśnieniem
kostru
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 mar 2018, o 10:31
Model: V50
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: POmostów

Postprzez adamuk » 7 kwi 2018, o 15:41

woda pod ciśnieniem wszystkiego nie domyje ... chyba że myłbyś tak codziennie
http://www.theblokeinthepub.co.uk
adamuk
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 7 kwi 2018, o 15:31
Model: V50
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: Krasnystaw

Postprzez norbert44 » 22 cze 2018, o 10:05

Tak samo twierdze jak powyżej że woda pod ciśnieniem nie umyje dokładnie auta. Do umycia dokładniejszego auta są inne sposoby.
norbert44
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 cze 2018, o 10:01
Model: afda
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: warszawa

Postprzez mary56 » 20 sie 2018, o 09:55

Witam

Naprawdę ładnie to wyszło. Aż się dziwię. Ja kiedyś próbowałam, ale niestety mi nie poszło. Może dlatego, że kobieta się do tego nie nadaje ;-) Znacie jakieś miejsce, gdzie ktoś mógłby mi wyczyścić felgi?


baseny poliestrowe producent
mary56
na luzie
na luzie
 
Posty: 1
Dołączył(a): 20 sie 2018, o 09:51
Model: V30
Rok produkcji: 0
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez artek » 21 sie 2018, o 12:42

mary56 napisał(a):Witam

Naprawdę ładnie to wyszło. Aż się dziwię. Ja kiedyś próbowałam, ale niestety mi nie poszło. Może dlatego, że kobieta się do tego nie nadaje ;-) Znacie jakieś miejsce, gdzie ktoś mógłby mi wyczyścić felgi?


baseny poliestrowe producent

A ty się w ogóle do czegoś nadajesz, chyba, że do pchania karuzeli.
artek
5 bieg
5 bieg
 
Posty: 751
Dołączył(a): 26 lis 2014, o 14:23
Model: V50
Silnik: 2.0D
Rok produkcji: 2008

Następna strona

Powrót do Body i wnętrze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron