[YouTube] Nie działa zamek bagażnika DIY

Instrukcje napraw, modyfikacji, dane serwisowe, wideoporady, fotorelacje, namiary na zaufane warsztaty... tu nie pytamy jak coś zrobić, ale opisujemy jak coś zrobiliśmy

Powrót do Zrób to sam

Postprzez weasel » 6 wrz 2016, o 17:32

Cześć,

Post dotyczy znanego wszem i wobec problemu z zamkiem bagażnika. Na forach można wiele przeczytać nt. mikrostyków i samych zamków, które lubią się zacinać. Większość problemów z otwieraniem bagażnika wiąże się z mikrostykiem i jego wymiana (koszt ok. 95 zł w ASO) załatwia sprawę. Co jednak, jeśli mikrostyk daje napięcie na zamek, a ten ani drgnie? Zazwyczaj pojawia się diagnoza - wymiana zamkna na nowy (680 złotych w ASO) lub używkę (od 140 do 300 złotych na ALL). Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wcale nie trzeba wymieniać całego - kosztownego, zamka.

Mój problem pojawiał się skokowo. Pewnego dnia zamek przestał się otwierać, później po kilku dniach kombinacji i próby dostania się do zamka, zaczął się otwierać, ale miewał problemy z zamykaniem, bo zamek nie łapał zapadki, co oznaczało, że był ciągle w pozycji "otwarty". Po wielu bojach (głównie z tapicerką) udało mi się wreszcie dotrzeć do zamka. Szybkie oględziny zapadek i sprężyn dały mi jasny sygnał, że mechanicznie z zamkiem jest wszystko ok. Postanowiłem więc dobrać się do bebechów i tu znajduje się rozwiązanie problemu - wałek (plastikowy) napędzający mechanizm zamka po otrzymaniu sygnału z mikrostyka, lubi pękać na pół. Okazuje się, że wałeczek można sobie samodzielnie dotoczyć lub zakupić zamiennik na alle, za bagatela 15-30 złotych.

Poniżej prezentuję filmik obrazujący problem i wyjaśniający co nieco. Przy składaniu zamka postaram się dorzucić zdjęcia pomocnicze dot. rozbierania tapicerki i samego zamka, gdyż jest to zadanie karkołomne i wiąże się z dużą ilością przekleństw.

https://www.youtube.com/embed/5RJVE_y4Zlo
weasel
na luzie
na luzie
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 lip 2016, o 09:27
Model: v50
Silnik: 2.0d
Rok produkcji: 2008
Lokalizacja: Kraków

Powrót do Zrób to sam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość