Brak komunkacji z ECU... Problem z CEM???

instalacje: silnika, oświetlenia, sterowanie elektryczne podzespołami itp.

Powrót do Elektryka

Postprzez fabio210 » 4 lip 2021, o 12:20

Witam, pacjent S40 1.6d 109km 2009r.
problem zaczął się jakiś miesiąc temu. Żonie volvo nie odpaliło, wyświetlało dziwne błędy, jak błąd immo, błąd komunikacji silnika i podobne, działała tylko pompa wspomagania.
Po głębszej diagnozie okazało się, że spalił się sterownik silnika ECU(nie odpowiadał nawet po podpięciu na krótko na stole). Zostało wydane ponad 800zł, wymieniono i wgrano oryginalny program ze strony volvo za 80euro.
Znajomy mechanik stwierdził po naprawie, że bardzo mulasty jest to samochód, stestował je na hamowni drogowej, wyszło 70 koni i 160nm i powyżej 3k obrotów ucina moc.
Wymienił przepływomierz, gdyż pokazywało 120 stopni w dolocie i jakież durne ilości mas powietrza, co więcej w diagnostyce pokazywało doładowanie na poziomie 0.4b.
Po wymianie niestety problem nie znaleziono. Ja sam odpuściłem temat, gdyż auto jest w ciaglej eksploatacji żony i jest po prostu potrzebne na krótkich dystansach.
2 tygodnie temu, stają na mieście w upalny dzień na postoju, pojazd sam zgasł, szklak mnie trafil bo był ten sam objaw, te same błędy, działała tylko pompa wspomagania.
Po kontakcie z mechanikiem, zamówiłem lawetę, nagle auto ożyło. odpaliło ku mojemu zdziwieniu. Tydzień później podobna sytuacja, samo zgasło, brak komunikacji z ecu, po godzinie auto samo się naprawia i odpala.

Pierwszy raz spotykam się z takimi objawami w aucie, rozkładam ręce. Może spotkał się ktoś z Was z podobnymi objawami, podprowadzi mnie co sprawdzić,
skąd ten brak mocy i wariacje na postoju, czy to faktycznie ten moduł CEM nad nogami pasażera?
Dzięki Wielkie za podpowiedzi, logów żadnych nie mam, nie posiadam sprzętu do zdiagnozowania, przez 5 lat auto służyło nie zawodnie.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
fabio210
1 bieg
1 bieg
 
Posty: 12
Dołączył(a): 12 lip 2018, o 17:03
Model: s40
Silnik: 1.6d
Rok produkcji: 2008
Lokalizacja: Sochaczew

Powrót do Elektryka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości